plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Podział grobu po rozwodzie.

Podział grobu po rozwodzie

Grobowiec, niekoniecznie pod postacią piramidy, może być rzeczą o znacznej wartości. Nie tylko pod względem użytkowym czy sentymentalnym, ale i majątkowym. Czy tego rodzaju rzecz, może być przedmiotem podziału majątku wspólnego po rozwodzie?

W trakcie spraw o podział majątku wspólnego po rozwodzie, rzeczą normalną jest np. rozstrzyganie który z byłych małżonków ma przejąć na wyłączną własność np. sztućce, pościel czy deskę do prasowania. Niekiedy jednak, przedmiotem sporu jest także... grób.

Czy dopuszczalnym jest dzielenie przez sąd grobu w ramach sprawy o podział majątku wspólnego?

Prawo do grobu jest specyficznym rodzajem uprawnienia. Pod tym pojęciem rozumieć należy nie tylko prawa osobiste (prawo do pochówku, do kultu po zmarłym itp.), ale i prawa majątkowe (prawa majątkowe do konkretnego grobowca, nagrobka itd.). Zasadniczo, jeżeli dany grób jest pusty - prawo do grobu ma wyłącznie charakter majątkowy. W tym zakresie nie ma wątpliwości co do dopuszczalności podziału grobu w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Po pierwszym pochówku, prawo to przekształca się jednak przede wszystkim w prawo niemajątkowe. Czy możliwym jest zatem podział zajętego grobu, w ramach sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie?

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 14 października 2011 r. sygn. III CSK 340/2010 „z uwagi na obejmowanie przez prawo do grobu zarówno elementów majątkowych, jak i osobistych, takie prawo nie może być przedmiotem działu spadku lub podziału majątku.”

Identycznie stwierdził Sądu Najwyższego - Izba Cywilna w uchwale z dnia 2 grudnia 1994 r. III CZP 155/94 „takie prawo do grobu, na treść którego składają się elementy o charakterze majątkowym, jak i elementy o charakterze wyłącznie osobistym, nie może być przedmiotem działu spadku ani podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami.”

Jak jednak dowodzi praktyka, w odniesieniu do grobowców pustych – istnieje możliwość ich podziału w ramach sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie.

 

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Plan doskonały: syn, drzewo i dom.

pozwolenie na budowę

Motto vel życiowy cel wielu mężczyzn, zakłada konieczność pozostawienia po sobie potomka płci męskiej, posadzenia drzewa, i budowy domu. Z trojga tych rzeczy, jedynie posadzenie drzewa wydaje się czynnością prostą.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.