plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Władza rodzicielska a prawo do kontaktów.

władza rodzicielska a kontakty

Zdarza się, że rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nie chce lub nie potrafi pogodzić się z takim rozstrzygnięciem, i domaga się od byłego małżonka umożliwienia wizyt z małoletnim. Czy ma do tego prawo?

Co do zasady tak.

Wynika to z tego, że władza rodzicielska i prawo do kontaktów, to po prostu dwie, zupełnie różne materie.

Formalnie zatem, można nie mieć władzy rodzicielskiej nad dzieckiem (a takie rozstrzygnięcie może zapaść z wielu względów) - a jednocześnie móc się z owym dzieckiem spotykać.

Nie oznacza to jednak, że drugi rodzic musi ulegać życzeniom byłego małżonka, i spełniać jego zachcianki wizyt o każdej porze dnia i nocy. 

Jeżeli prawo do kontaktów nie zostało już uregulowane w wyroku sądu, o kontaktach pozbawionego władzy rodzicielskiej rodzica z dzieckiem, decyduje tymczasowo rodzic posiadający ową władzę. Może on zatem zgodzić się na takie spotkanie, natomiast druga strona nie posiada tytułu umożliwiającego wymuszenie takiej wizyty.

W razie sporu co do odbycia się danego spotkania, tak jedna jak i druga strona może złożyć stosowny pozew o ustalenie kontaktów. Możliwym jest także złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia, poprzez uregulowanie tej materii na czas trwania postępowania. Co istotne, nawet jeżeli kwestia kontaktów została już uregulowana w wyroku orzekającym rozwód - w każdym czasie można złożyć pozew o zmianę pozwu rozwodowego w części rozstrzygającej o prawie do kontaktów.

Rozstrzygając taki pozew, sąd ustali czy do takich kontaktów w ogóle może dojść, jak często winny się one odbywać, gdzie i na czyj koszt powinno do nich dochodzić, i czy powinny być nadzorowane przez drugiego rodzica lub kuratora sądowego.

Przyczyny pozbawienia jednego z rodziców władzy rodzicielskiej bywają różne. Nie w każdym przypadku taki rodzic powinien być kategorycznie pozbawiany prawa do kontaktu z dzieckiem. Zwłaszcza, że nie jest to tylko prawo rodzica, ale i prawo dziecka do kontaktu z drugim rodzicem. Oczywiście zdarzają się też i takie przypadki, gdy rodzic domaga się widzenia z małoletnim jedynie w celach retorsji np. za pozew o podwyższenie alimentów. W takich sytuacjach należy ufać, że sąd rozstrzygający spór domyśli się prawdziwej intencji strony wnoszącej pozew.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Plan doskonały: syn, drzewo i dom.

pozwolenie na budowę

Motto vel życiowy cel wielu mężczyzn, zakłada konieczność pozostawienia po sobie potomka płci męskiej, posadzenia drzewa, i budowy domu. Z trojga tych rzeczy, jedynie posadzenie drzewa wydaje się czynnością prostą.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.