plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Dział majątku wspólnego

Naturalną konsekwencją orzeczenia rozwodu, jest upadek stosunków osobistych między byłymi małżonkami. Często długoletnia batalia sądowa o samo wyrzeczenie rozwodu, stanowi jednak dopiero początek prawdziwych problemów.

Po rozwodzie, zazwyczaj pozostaje bowiem konieczność uregulowania spraw majątkowych: podziału majątku wspólnego, a często ustalenia zasad spłaty wspólnych kredytów.

Dodatkowych problemów może dostarczać sytuacja, gdy jeden z małżonków stara się ukryć majątek, nie dopuszcza drugiego exmałżonka do posiadania mieszkania, lub zdołał przepisać część aktywów na osoby trzecie.

Zasadą jest, że po rozwodzie, udział małżonków w majątku wspólnym jest równy. Od zasady tej ustawa przewiduje jednak wyjątek. W ramach sprawy o dział majątku wspólnego, możliwym jest bowiem ustalenie tzw. nierównych udziałów. Uzyskanie takiego rozstrzygnięcia w praktyce bywa trudne. Istotnym jest, że tego rodzaju roszczenia, mogą być skutecznie zgłaszane jedynie w ramach postępowania przed sądem I instancji. Jeżeli małżonek zbyt późno zdecyduje się na dochodzenie roszczeń z tym związanych - uzyskanie oczekiwanego efektu może nie być formalnie skuteczne.

Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, w praktyce jest osiągalne w sytuacjach rażącego braku przyczynienia się jednego z małżonków do powstania majątku wspólnego. Orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka bywa pomocne w uzyskaniu takiego rozstrzygnięcia - nie jest jednak warunkiem koniecznym.

Niezależnie od kwestii ustalenia proporcji, w jakiej majątek wspólny winien zostać podzielony, w toku sprawy o dział majątku wspólnego, możliwym jest m.in. rozstrzyganie sporów dotyczących prawa własności nad daną rzeczą. Często bowiem zdarza się, że jeden z małżonków twierdzi, że dana rzecz została nabyta z majątku kawalerskiego lub otrzymana np.: w drodze darowizny. Przedmiotem działu, są zaś wyłącznie te rzeczy, które wchodziły do tzw. wspólnoty majątkowej małżeńskiej.

Nadto w toku sprawy o dział majątku wspólnego, można domagać się rozliczeń tzw. nakładów, czynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty, lub nakładów czynionych z majątku osobistego na majątek wspólny. Analogicznie, możliwym jest rozliczanie korzyści, którą odniósł małżonek, polegającej na spłacie jego osobistych długów z użyciem majątku wspólnego.

Jeżeli któryś z małżonków korzysta z rzeczy wspólnej z wyłączeniem drugiego małżonka, niekiedy istnieje możliwość rozliczenia tak uzyskiwanych pożytków.

Majątek wspólny, może zostać podzielony w następujący sposób:

- to co da się fizycznie podzielić, sąd co do zasady winien podzielić w ów sposób (np. jeżeli w ramach nieruchomości da się wyodrębnić samodzielne lokale - taki sposób podziału bywa najrozsądniejszy),

- jeżeli rzeczy nie da się fizycznie podzielić, rzecz może być przyznana jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem (lub bez) spłaty drugiego,

- w ostateczności, rzecz może zostać sprzedana w trybie licytacji komorniczej, a przedmiotem podziału będą pieniądze.

Ostatni ze sposobów działu majątku wspólnego jest najmniej korzystny, albowiem cena wywoławcza za daną rzecz w toku licytacji komorniczej, w praktyce jest zawsze niższa niż cena rynkowa.

Sprawy o podział majątku wspólnego, tyczą się działu majątku będącego z reguły dorobkiem wielu lat pracy. Wartość przedmiotu sporu bywa zazwyczaj znaczna. Inicjując tego rodzaju postępowanie, bądź stając się jego uczestnikiem w skutek złożenia wniosku przez drugą stronę, warto zwrócić się o fachową poradę prawną, lub zapewnić sobie należytą reprezentację ze strony radcy prawnego. Jedynie bowiem kompleksowa analiza sprawy, i należyte sformułowanie wniosków w toku sprawy umożliwi jej prawidłowe rozpoznanie przez sąd.

W praktyce często zdarza się, że nasi Klienci zwracają się o pomoc dopiero na etapie sporządzania apelacji od niekorzystnego postanowienia sądu I instancji. Często zaś, jest już za późno, by na tym etapie postępowania skutecznie powołać właściwe wnioski i dowody. Okoliczność, że przed sądem I Instancji strona nie korzystała z usług profesjonalnego pełnomocnika, nie stanowi w oczach sądu II instancji dostatecznego usprawiedliwienia.

Zamiast zdawać się na rozstrzygnięcie sądu, kwestię działu majątku wspólnego można także uregulować w odpowiedniej umowie. W zależności od składu tego majątku, umowa ta może być zawarta w zwykłej formie pisemnej, lub wymagać formy aktu notarialnego. Z uwagi na przedmiot tej umowy, warto powierzyć jej sporządzenie radcy prawnemu.

 

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Połączenia odwrotne spółek

Tematyka fuzji spółek prawa handlowego jest przedmiotem wielu opracowań i artykułów. Zdecydowana większość zagadnień z tym związanych nie wzbudza przy tym istotniejszych wątpliwości czy kontrowersji. Do niedawna, problematycznym i stwarzającym pewne trudności interpretacyjne, był jedynie wariant połączenia powiązanych ze sobą kapitałowo spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, zakładający przejęcie „spółki matki” przez „spółkę córkę”. Aktualnie jednak praktyka sądowa potwierdza, że ów rodzaj połączeń jest możliwy do realizacji.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.