plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Co robić, gdy małżonek twierdzi, że nabył nieruchomość z majątku osobistego?

podział majątku

Zdarza się, że w trakcie sprawy o podział majątku, istnieje między byłymi małżonkami spór, czy dana rzecz była wspólna, czy też nie. Problemy te robią się istotne, zwłaszcza gdy nieporozumienia dotyczą majątku o znacznej wartości.

Zgodnie z art. 31. § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.”.

Równolegle zatem, poza majątkiem wspólnym, w trakcie trwania małżeństwa istnieją także majątki odrębne każdego z małżonków. W ich skład wchodzą m.in. tzw. majątki kawalerskie, darowizny i aktywa nabyte w drodze spadku.

Rzecz nabyta za majątek osobisty danego małżonka, co do zasady wchodzi do jego majątku osobistego. Często jednak, wątpliwym jest, jakie było faktyczne źródło finansowania danej transakcji. W konsekwencji, może okazać się, że dany aktyw, stanowi jednak przedmiot współwłasności byłych małżonków.

Nawet jeżeli małżonek figuruje w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości jako jej jedyny właściciel - nie oznacza to, że dana rzecz nie wchodzi do majątku wspólnego. Potwierdzeniem powyższego jest m.in. postanowienie SN z dnia 3 grudnia 2009 r. sygn. II CSK 273/2009: „według art. 32 § 1 k.r. i op. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 20 stycznia 2005 r., któremu obecnie odpowiada art. 31 § 1 zd. 1 k.r. i op.), do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Dla wejścia do majątku wspólnego ma jedynie znaczenie czas nabycia praw majątkowych. Jeśli środki na nabycie pochodzą z majątku wspólnego, nie ma też znaczenia, czy stroną czynności prawnej, której skutkiem jest nabycie składnika majątku wspólnego są oboje małżonkowie, czy tylko jeden z nich.” 

Tym samym nawet jeżeli jeden z małżonków twierdzi, że nabył nieruchomość za środki pochodzące z majątku osobistego, nie oznacza to, że dana rzecz nie znajdzie się w majątku wspólnym.

Doprowadzenie do skutecznego podziału majątku, odnośnie którego toczy się spór, czyją on w zasadzie stanowi własność - niestety nie jest sprawą prostą. Dlatego warto w takiej sytuacji zwrócić się o poradę do radcy prawnego.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Uznanie administracyjne.

uznanie administracyjne

Petent, w starciu z machiną urzędniczą, bywa czasem jak pyłek między trybami zegara. Na szczęście jednak, stosowne przepisy regulują zasady funkcjonowania organów administracji. Mimo dysproporcji, między obywatelem a urzędem, ten pierwszy z reguły ma możliwość przymuszenia machiny do wydania prawidłowej decyzji. Nie zawsze zatem obywatel zdany jest na łaskę i dobry humor pani/pana z okienka.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.