plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Jakie znaczenie ma wkład w obowiązki domowe w sprawie o dział majątku?

 

podział obowiązków

Praktyka sądowa uczy, że w większości przypadków, ex-małżonkowie akceptują podział majątku wedle zasad fifty - fifty. Ewentualnie w ramach takich sporów, kłócą się o wartości aktywów, czy nakłady czynione na majątek wspólny. Niekiedy jednak, zasadniczy problem podziału majątku, poprzedza spór o ustalenie tzw. nierównych udziałów.

Jak głosi art. 43 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, "z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.".

Muszą zatem istnieć ważne powody, nadto koniecznym jest dysproporcja w stopniu przyczynienia się do powstania majątku wspólnego.

W toku trwania małżeństwa, między małżonkami często istnieje mniej lub bardziej formalny podział obowiązków. Niekiedy zdarza się, że jedynie mąż pracuje zarobkowo, a żona prowadzi dom i wychowuje dzieci. Ów tzw. "tradycyjny" model rodziny, dotyczy przeważnie małżonków z dużym stażem. W takich związkach, patrząc na roczne deklaracje podatkowe, jedynie mąż formalnie przyczynia się do powstania majątku wspólnego. Nie oznacza to jednak, że na tej podstawie może on skutecznie domagać się ustalenia nierównych udziałów.

Polski ustawodawca, stanął na wysokości zadania, i w art. 43 par 3. k.r.o. wskazał, iż: "przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.".

Sens i konieczność istnienia przepisu wydaje się oczywista. Prowadzenie domu i wychowywanie dzieci - to ciężka praca, formalnie jednak wykonywana za darmo.

Wypada zatem zacytować fragment wiersza Juliana Tuwima pt.: "wszyscy dla wszystkich":

"Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?"

per analogiam (twórczość własna):

"Oto prawda objawiona:
czy zarabiać mógłby mąż,
gdyby co dzień jego żona,
dzieci nie chowała wciąż?
Czy osiągnąłby ów dochód,
i czy kupiłby samochód?
Nie jest to prawdopodobne.

Morał?

Prace domowe są równie istotne."

W istocie zatem, orzecznictwo i doktryna są zgodne, że istnienie akceptowalnego przez strony podziału obowiązków, w efekcie którego wyłącznie jeden z małżonków generuje dochód, nie stanowi wystarczającej przesłanki do orzeczenia nierównych udziałów w majątku wspólnym.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Nowości w prawie: zmiana rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego

Informujemy, że 29.X.2016 r. ma wejść w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.