plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Orzecznictwo: pozew za nieparlamentarną prośbę o szybkie opuszczenie lokum.

ochrona dóbr osobistych

Słowa, mogą rodzić odpowiedzialność. Zarówno w kontekście karnym (np. za fałszywe zeznania), jak i cywilnym (np. za naruszenie dóbr osobistych). W potocznym języku, czasami posługujemy się zwrotami ekhem, "mało parlamentarnymi". Zdarza się, że prosimy swego rozmówcę, by np.: "niezwłocznie udał się w podróż" (...) używając jednak bardziej potocznego sformułowania. Czy za "zaproszenie na taką wycieczkę" grozi jakaś odpowiedzialność? 

Artykuł powstał na kanwie uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 31.VIII.2016 r., sygn. I ACa 584/16, z którego treścią zapoznałem się analizując nowe orzecznictwo krakowskiego sądu.

W sprawie tej, Powódka wystąpiła z pozwem o nakazanie złożenia przeprosin i o zadośćuczynienie, m.in. za to, że jej rozmówca użył względem niej następujących słów: "won stąd".

Jak powyższe zostało ocenione przez krakowski sąd apelacyjny? Poniżej spory fragment słusznego uzasadnienia:

"Niewątpliwie pozwany zachował się względem powódki niegrzecznie i uwłaczająco. Nie sposób jednak nie zauważyć, że cała sytuacja miała, w pierwszej kolejności, wydźwięk absurdalny. Otóż starszy mężczyzna o dużym doświadczeniu życiowym i zawodowym, (...) zamiast odpowiedzieć na jej pytania, zwraca się do niej „won stąd”. Cała sytuacja jawi się śmiesznie i absurdalnie (...). Żadne krytyczne refleksje co do osoby powódki nie pojawią się u rozsądnego obserwatora. Dlatego też Sąd Apelacyjny stoi na stanowisku, iż pozwany swoim zachowaniem nie naruszył czci powódki w jej zewnętrznym aspekcie, czyli dobrego imienia. Powódka natomiast niewątpliwie mogła poczuć się urażona i oburzona zachowaniem pozwanego, (...). Dlatego też usprawiedliwiona jest ocena, że doszło do naruszenia dobra osobistego powódki w postaci czci w jej wewnętrznym aspekcie, czyli godności osobistej. W niewielkim zakresie doszło też do naruszenia dobra osobistego w postaci nietykalności cielesnej, skoro pozwany bez przyzwolenia dotknął powódkę (...). Naruszenia te nie są wielkiej wagi (...). Waga naruszenia jest jednak na tyle znaczna, że powódka nie powinna pozostać całkowicie bez rekompensaty. (...) W ocenie Sądu Apelacyjnego niewielki rozmiar krzywdy, jakiej doznała powódka, usprawiedliwia (...) żądanie złożenia oświadczenia, zawierającego w swojej treści przeprosiny. (...) Brak jest podstaw do zasądzenia na rzecz powódki zadośćuczynienia pieniężnego. (...) zadośćuczynienie zasądzane w oparciu o przepis art. 448 KC ma przede wszystkim kompensacyjny a nie represyjny charakter. Represyjną ze swej istoty funkcję spełnia środek w postaci zasądzenia od naruszyciela określonej sumy na cel społeczny, przewidziany również w art. 448 KC. W ocenie Sądu Apelacyjnego taki właśnie środek byłby właściwy względem pozwanego w realiach niniejszej sprawy, jednakże powódka nie domagała się jego zasądzenia.".

Odpowiadając zatem na pytanie ze wstępu: użycie sformułowania typu "won stąd", może zatem rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Abstrahując od przedmiotu sporu - orzeczenie to porusza niezwykle ciekawe zagadnienie związane z problematyką ochrony dóbr osobistych. Otóż sąd potwierdził pogląd, wedle którego zadośćuczynienie zasądzane na rzecz osoby której dobra osobiste zostały naruszone - ma kompensacyjny a nie represyjny charakter. Innymi słowy nie jest to kara dla sprawcy, lecz środek służący wyrównaniu lub złagodzeniu krzywdy niemajątkowej. Jeżeli natomiast osobie tej zależy na tym, by sprawcę "wychować" i "ukarać", powinna domagać się zasądzenia określonej kwoty na wskazany cel społeczny. W tym wypadku tak przyznawana kwota - pełni funkcję represyjną tj. jest substytutem "kary".

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Władza rodzicielska na wagę złota.

władza rodzicielska

To że pieniądze to nie wszystko - każdy wie. Czasem jednak argument zasobności portfela, bywa wykorzystywany przy okazji walki o władzę rodzicielską. Czy aby na pewno słusznie?

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.