plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Przedawnienie roszczenia o rozliczenie nakładów przy zniesieniu współwłasności.

Przedawnienie nakładów

Roszczenia dotyczące zwrotu nakładów i wydatków na części wspólne nieruchomości mają swoją podstawę w art. 207 k.c. Zgodnie z tym przepisem pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów. W takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Przepis ów, stanowi materialną podstawę roszczenia o rozliczenie tzw. nakładów.

Przez wydatki, o których mowa w art. 207 k.c., należy rozumieć w szczególności nakłady na rzecz: konieczne, użyteczne, a także zbytkowne, jeżeli przy zachowaniu reguł zarządu rzeczą wspólną uzgodniono takie wydatki.

Najczęściej,  chodzi o wydatki ponoszone w toku normalnej eksploatacji rzeczy, według zasad prawidłowej gospodarki, przy zgodzie większości współwłaścicieli (art. 201 k.c.). Nie można jednak wykluczać wydatków nadzwyczajnych, przekraczających zakres zwykłego zarządu, podejmowanych za zgodą wszystkich współwłaścicieli (art. 199 k.c.).

W sprawach o zniesienie współwłasności, częstym problemem powodującym przedłużenie się sprawy, jest wykazywanie przez jednego ze współwłaścicieli, że onegdaj, przed laty, poniósł on jakieś wydatki np. na zaadaptowanie poddasza, czy doprowadzenie do budynku mediów. Często rodzi to potrzebę przeprowadzania szczegółowego postępowania dowodowego, na okoliczność faktu poniesienia nakładów, ich przedmiotu i wartości.

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny i orzecznictwa, roszczenie współwłaściciela o zwrot nakładów dokonanych na wspólną nieruchomość ma obligacyjny charakter. W konsekwencji, roszczenie to powstaje, i jest wymagalne z chwilą dokonania nakładu. Potwierdza to m.in. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r. sygn. III CZP 11/06.

Roszczenie to, przedawnia się zatem stosownie do art. 118 k.c. z upływem 10 letniego terminu. Powyższe potwierdza z kolei m.in. uzasadnienie postanowienia Sądu Najwyższego, z dnia 22 października 2010 r., III CSK 331/09.

Dzięki instytucji przedawnienia, "historyczne" nakłady na nieruchomość nie będą przedmiotem rozliczeń między Stronami. Koniecznym jest jednakże podniesienie stosownego zarzutu przedawnienia.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Uznanie administracyjne.

uznanie administracyjne

Petent, w starciu z machiną urzędniczą, bywa czasem jak pyłek między trybami zegara. Na szczęście jednak, stosowne przepisy regulują zasady funkcjonowania organów administracji. Mimo dysproporcji, między obywatelem a urzędem, ten pierwszy z reguły ma możliwość przymuszenia machiny do wydania prawidłowej decyzji. Nie zawsze zatem obywatel zdany jest na łaskę i dobry humor pani/pana z okienka.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.