plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Elektroniczna forma czynności prawnej

elektroniczna forma czynności prawnej

Nie dziwi pogląd, że przepisy polskiego prawa, choć dążą do doskonałości, od tejże dzieli je czasami znaczny dystans. Nagminnym jest, że normy prawne, z reguły z opóźnieniem podążają za rzeczywistością. Ustawa następczo nazywa i reguluje to, co występuje w obiegu i wynika z potrzeb rynku. Ustawodawca raz czyni to lepiej, a raz - jak zwykle.

Nie tak dawno, polski ustawodawca stwierdził, że wypada uregulować i opatrzyć przepisem, zawieranie czynności prawnych w formie elektronicznej.

We IX.2016 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu cywilnego, mocą której m.in. dodano art. 781. Jednak jeszcze przed wejściem w życie tej nowelizacji, postanowiono znowelizować ów, jeszcze nie obowiązujący przepis. Ostatecznie, 7.X.2016 r. weszła w życie kolejna nowelizacja, nadająca art. 781, póki co, następujące brzmienie: "do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym." (§ 1). Zgodnie zaś z § 2 w/w artykułu, "oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.".

By uznać zatem umowę zawartą przez Internet, za zawartą w formie "równoznacznej z formą pisemną", trzeba taką czynność prawną opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Praktyka pokazuje jednak, że niewielu użytkowników Internetu, takowy posiada. Należy założyć, że ustawodawca dostrzeże to w "odpowiednim" czasie, i zaskoczy nas kolejną nowelizacją.  

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Co robić, gdy w domu występuje przemoc?

Przemoc w rodzinie często jest tematem tabu. Wiele osób nie widzi, nie słyszy i nie mówi o tym zjawisku. Podobnie zazwyczaj zachowuje się ofiara takiego zachowania. Co powinna zrobić, gdy jest już gotowa zmienić swoje życie?

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.