plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Gdy sąsiad sąsiadowi wilkiem.

Spory o miedzę, bywają częstym źródłem nieporozumień sąsiedzkich. Artykuł ten, dotyczy jednak konfliktów istniejących na innym tle.

Spory o miedzę/drogę/zasiedzenie prowadzone między sąsiadami, czyli ogólnie - spory o majątek, mają oczywistą rację bytu. W praktyce sądowej, zdarzają się jednak także przypadki konfliktów o rzeczy, wydawałoby się mniej istotne. Oczywiście o tym co ważne, decyduje punkt widzenia, a ten jak wiadomo - zależy od miejsca siedzenia.

Na pierwszy rzut oka, czymże jest bowiem spór z sąsiadem, który od siódmej rano, do dwudziestej trzeciej katuje jakąś blachę młotem lub szlifierką? Albo z panem/panią, która dniem i nocą trzyma na podwórku lub balkonie szczekającego 24/7 burka vel pimpusia? Tudzież nieporozumienia z dżentelmenem, utylizującym pieluszki lub opony w domowym piecu? Wiertarka o 24:00? Toż to fraszka, igraszka, zabawka blaszana, w porównaniu ze sporem o majątek! Ostatnie zdanie jest prawdziwe. Pod warunkiem, że oceniamy i porównujemy sprawy przez pryzmat pieniądza, a nie świętego spokoju.

Tematem przewodnim artykułu, są zatem tzw. immisje.

Polski ustawodawca, przewidział, że sąsiad sąsiadowi może być wilkiem. Dlatego, kodeks cywilny zaopatrzony został m.in. w art. 144, o treści: "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.".

Przepis ów, stanowi materialną podstawę roszczeń, służących przeciw naruszającemu zasady "społeczno-gospodarcze" sąsiadowi. Jego mocą, można domagać się m.in. zaniechania dalszych naruszeń przysłowiowego świętego spokoju.

Przysłowie, "nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka", ma zatem swój odpowiednik w kodeksie cywilnym.

Co zatem robić, gdy sąsiad sąsiadowi wilkiem? Jeśli racjonalne argumenty i zwykłe prośby nie odnoszą skutku, warto udać się wówczas o poradę prawną do radcy prawnego. Spory o pieniądze są ważne. Ale te prowadzone o święty spokój, w codziennym rozrachunku bywają znacznie istotniejsze. 

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Niezawodowa rodzina zastępcza.

Niezawodowa rodzina zastępcza.

Nie każdy jest zdolny do tego, by móc obdarzyć miłością obce, często nieperfekcyjne dziecko. Na szczęście jednak są tacy ludzie. Alternatywą (a czasem pierwszym krokiem) dla adopcji, jest tzw. niezawodowa rodzina zastępcza. Jej utworzenie, z reguły bywa trudne na etapie samej decyzji. Potem trzeba jedynie dopełnić formalności. To już jednak drobnostka.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.