plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Zaliczanie wpłat dłużnika

Zawarcie umowy najmu, z perspektywy wynajmującego obarczone jest ryzykiem braku zapłaty czynszu. Gdy po dłuższym okresie zaległości, właściciel otrzymuje zapłatę, jest to przyjmowane z ulgą. Jak jednak prawidłowo zaliczyć wpłatę, gdy dłużnik zalega za kilka miesięcy?

Rozwiązanie tej życiowej sytuacji, znaleźć można w kodeksie cywilnym.

Stanowi o tym art. 451 k.c.
 
Zgodnie z § 1 tego artykułu, "Dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne."
 
Jeżeli zatem dłużnik zalega z czynszem np. za styczeń i luty, dokonując płatności, może on wskazać na poczet którego długu dokonuje zapłaty.
 
Wierzyciel, w tym wypadku wynajmujący, może jednak wpłatę tą zaliczyć np. na odsetki ustawowe za opóźnienie.
 
Jednakże zgodnie z § 2 art. 451 k.c., "jeżeli dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu.".
 
Oznacza to, że wierzyciel, przy przyjmowaniu zapłaty, lub bezpośrednio po stwierdzeniu jej otrzymania, może złożyć oświadczenie, że wpłatę dłużnika zalicza na dane zobowiązanie. Jeżeli dłużnik niezwłocznie nie zaoponował takiej decyzji wierzyciela - owo zaliczenie staje się skuteczne.
 
Co jednak, gdy ani dłużnik, ani wierzyciel nie złoży oświadczenia na poczet jakiego długu zaliczona winna być zapłata?
 
Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w art. 451 § 3 k.c. Stanowi on: "w braku oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych - na poczet najdawniej wymagalnego.".
 
Dlaczego art. 451 k.c. jest istotny? W efekcie jego zastosowania, może się okazać, że dłużnik nie uregulował w dozwolonym czasie całości długu. Taka okoliczność bywa zaś często przesłanką dopuszczalności np. wypowiedzenia umowy.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Polak mądry po szkodzie, czyli po co mi adwokat lub... elektryk?

Po co mi adwokat

Usługi prawne nie są produktem tzw. pierwszej potrzeby. Zważywszy, że większość Polaków zna się m.in. na elektryce, polityce i medycynie, wizyta u prawnika dla większości z nas tym bardziej wydaje się zbyteczną fanaberią. :) Czy aby jednak na pewno jest to dobre podejście?

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.