plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Jedyny wspólnik spółki z o.o. a ZUS.

ZUS w jednoosobowej spółce

 

Ustawodawca przewidział możliwość tworzenia tzw. jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Wiele osób traktuje to jako alternatywę dla prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie można natomiast zapominać, że ten rodzaj funkcjonowania wiąże się z pewnymi obowiązkami wobec ZUS.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, "obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9 ustawy, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osobami z nimi współpracującymi.".

Jak stanowi art. 8 ust 6 pkt 4 tej ustawy, "Za osobę prowadzącą działalność uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością".

W konsekwencji, składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe finansują w całości, z własnych środków, bezpośrednio sami ubezpieczeni, tj. wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (vide art. 16 ust. 4 pkt 1 s.u.s.).

Osoby te winne rozliczać składki we własnym zakresie co najmniej od minimalnych zadeklarowanych podstaw wymiaru. Spółka z o.o. nie pełni w tym wypadku funkcji płatnika. Stosowne dokumenty zgłoszeniowe składa we własnym imieniu jedyny wspólnik spółki z o.o.

By uniknąć powyższego obowiązku, warto zatem rozważyć by przy zakładaniu spółki np.: jeden udział powierzyć zaufanej osobie.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Niezawodowa rodzina zastępcza.

Niezawodowa rodzina zastępcza.

Nie każdy jest zdolny do tego, by móc obdarzyć miłością obce, często nieperfekcyjne dziecko. Na szczęście jednak są tacy ludzie. Alternatywą (a czasem pierwszym krokiem) dla adopcji, jest tzw. niezawodowa rodzina zastępcza. Jej utworzenie, z reguły bywa trudne na etapie samej decyzji. Potem trzeba jedynie dopełnić formalności. To już jednak drobnostka.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.