plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Trafna diagnoza bez badania podstawą odpowiedzialności.

błąd medyczny

Jednym z rodzajów błędów medycznych, jest tzw. błąd diagnostyczny. Czy dochodzi jednak do naruszenia praw pacjenta, gdy mimo braku właściwej diagnostyki lekarz mimo to postawi trafną diagnozę?

Artykuł powstał na kanwie uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 28.III.2013 r., sygn. V ACa 604/12 oraz Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 27.IV.2012 r., sygn. V CSK 142/11.

Nie ma wątpliwości, że pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom wiedzy medycznej. Powyższe prawo, wynika literalnie z art. 6 ust 1 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Tożsame prawo istniało na podstawie uprzednio obowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Z powyższego prawa, należy wywieść m.in. uprawnienie do uzyskania właściwej diagnozy, opartej tak na wiedzy medycznej, jak i aprobowanych standardach leczenia.

Jak wspomniano we wstępie - błąd medyczny może przybrać kilka postaci. Jedną z nich jest tzw. błąd diagnostyczny, przejawiający się m.in. brakiem właściwej diagnozy, czy to w skutek wadliwej oceny ze strony lekarza, czy to z uwagi na nie przeprowadzenie właściwych badań.

Co jednak w sytuacji, gdy lekarz postawi prawidłową diagnozę, choć jednocześnie nie jest ona oparta na wyniku badań, które winny być przeprowadzone według standardów leczenia?

W teorii, brak badania nie wpływa w takim przypadku na szkodę na osobie.

Sąd Najwyższy wskazał, w cytowanym wyżej wyroku, iż: "Zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta (...) może być przyznane za sam fakt ich naruszenia i nie jest zależne od jednoczesnego wystąpienia szkody na osobie". Z powołaniem na ów wyrok, Sąd Apelacyjny w Katowicach orzekł natomiast, że: "Do zawinionego naruszenia prawa pacjenta (...) dochodzi w razie nieuzasadnionego i powstałego z przyczyny niedbalstwa personelu medycznego zaniechania wykonania u pacjenta badania diagnostycznego, które nie mieści się w kategorii błędu medycznego (diagnostycznego), gdyż diagnoza nie była nieprawidłowa.".

Orzeczenie to w uproszczeniu stanowi, że choć można mieć rację, to jednocześnie można się mylić.

Czytając te orzeczenia, przypomniała mi się sytuacja z czasów młodości, gdy nauczyciel matematyki nie zaliczała kartkówki, jeżeli uczeń rozwiązał zadanie wpisując sam wynik, bez podania równań, którymi do niego doszedł.

Analogicznie, lekarz stawiając diagnozę, tak dla swojego jak i pacjenta bezpieczeństwa - powinien oprzeć ją na przeprowadzonych, a opartych na standardzie leczenia badaniach.

Powyższe wyroki, są zatem co do zasady słuszne. Jeżeli bowiem standard postępowania przewiduje konieczność wykonania określonego badania przed postawieniem diagnozy - brak diagnostyki stanowi naruszenie praw pacjenta - bez względu na to, czy uzyskanie wyniku miało adekwatny wpływ na pogorszenie zdrowia pacjenta. Ten ostatni ma bowiem prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom wiedzy medycznej, w tym prawo do uzyskania badań diagnostycznych zgodnych ze standardem leczenia.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Podróż z dzieckiem po rozwodzie.

Rozwód to nie koniec świata. Trzeba iść do przodu, i cieszyć się z życia. Wiele osób, najwięcej radości czerpie z podróży. A najlepiej tych spędzanych wraz z dzieckiem. Co zrobić, gdy były małżonek nie godzi się na wyjazd dziecka za granicę?

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.