plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Ile należy się za błąd medyczny?

Zadośćuczynienie za błąd medyczny

Często otrzymujemy pytania typu: "ile należy mi się odszkodowania/zadośćuczynienia za błąd medyczny?". Odpowiedź jak to zwykle bywa - jest złożona.

Odpowiadamy wówczas, że wysokość odszkodowania, zależy od wysokości szkody majątkowej. Ta zaś składa się np. z sumy kosztów leczenia, rehabilitacji, specjalistycznej opieki, wydatków na niezbędne urządzenia, przystosowanie domu lub pojazdu do stanu zdrowia itd. To da się policzyć - trzeba jedynie ową szkodę udowodnić.

Natomiast czym innym jest zadośćuczynienie za tzw. szkodę niemajątkową, czyli krzywdę. Bez dokładnej analizy konkretnego przypadku, nie jesteśmy w stanie podać kwoty, jaką będzie się dało uzyskać w sądzie z tego tytułu. Nawet jednak znając dokumentację medyczną danego pacjenta, pełnomocnik jest w stanie określić jedynie w przybliżeniu, jaka kwota zadośćuczynienia może być realna do uzyskania. Nie istnieje bowiem coś takiego jak sztywny cennik czy taryfikator, na podstawie którego możliwym byłoby oszacowanie, ile za dany błąd medyczny przysługuje zadośćuczynienia. Nawet jeżeli uda się ustalić procentowy uszczerbek na zdrowiu - nie służy on matematycznemu określeniu konkretnej kwoty. Na wysokość zadośćuczynienia wpływa bowiem wiele czynników. Od strony dochodzącej roszczeń zależy natomiast, czy zdoła ona skutecznie się na nie powołać.

Dochodząc zadośćuczynienia, można próbować odnosić się do kwot zasądzanych za "podobne" uszczerbki, w podobnym okresie czasu. Tyle głosi teoria i orzecznictwo. W praktyce zdarzało się jednak, że nawet pacjenci tego samego lekarza, którzy doznali porównywalnych uszczerbków na zdrowiu, otrzymywali istotnie różniące się kwoty zadośćuczynienia. 

W razie sporu, co do wysokości należnego zadośćuczynienia, władnym do jego rozstrzygnięcia jest sąd. Ocena krzywdy i cierpienia, bywa zaś niezwykle subiektywna. W konsekwencji, odpowiedź na pytanie "ile należy się za błąd medyczny" jest prosta: dowiemy się, gdy zapadnie prawomocny wyrok.

Jeżeli ktoś obiecuje poszkodowanemu uzyskanie konkretnej kwoty zadośćuczynienia - jest zatem albo wróżem/wróżką, lub plecie banialuki.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Podział grobu po rozwodzie.

Podział grobu po rozwodzie

Grobowiec, niekoniecznie pod postacią piramidy, może być rzeczą o znacznej wartości. Nie tylko pod względem użytkowym czy sentymentalnym, ale i majątkowym. Czy tego rodzaju rzecz, może być przedmiotem podziału majątku wspólnego po rozwodzie?

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.