plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Prawo do mieszkania w lokalu zmarłego małżonka.

spadek

Zdarza się, że jedynym właścicielem mieszkania stanowiącego centrum życiowe małżonków, był wyłącznie jeden z nich. Co w sytuacji, gdy po jego śmierci, lokal w skutek dziedziczenia testamentowego otrzymuje osoba trzecia, np. kochanka?

Zakładając, że owa osoba trzecia nabyła prawa do przedmiotowego lokalu na podstawie ważnego i skutecznego testamentu - małżonek spadkodawcy będzie musiał pogodzić się z nabyciem własności do lokalu przez spadkobiercę testamentowego. Oczywiście przy kolejnym założeniu, że osoba ta spadek taki przyjmie.

Ustawodawca chcąc złagodzić negatywne następstwa tego rodzaju sytuacji wprowadził do kodeksu cywilnego stosowne przepisy. Zgodnie z art. 923 § 1 k.c., "Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym. Rozrządzenie spadkodawcy wyłączające lub ograniczające to uprawnienie jest nieważne.".

Dopiero upływ tego terminu spowoduje, że będący w złej wierze małżonek spadkodawcy, który nie opuści lokalu, narazi się na roszczenie o zapłatę odszkodowania i pozew o wydanie nieruchomości.  

Powyższy przepis nie ogranicza uprawnień małżonka i innych osób bliskich spadkodawcy, które wynikają z najmu lokali lub ze spółdzielczego prawa do lokalu.

Niezależnie od powyższego prawa, spadkobiercy ustawowi będą mogli na zasadach ogólnych dochodzić od spadkobiercy testamentowego stosownego zachowku.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Oksymoron, czyli jak zaskarżyć niezaskarżalne postanowienie.

Ale o co chodzi?

Miło, gdy prawo jest zrozumiałe dla przeciętnego obywatela. Istnieje wówczas szansa, że przepis będzie w ogóle stosowany. Czemu wpis zaczynam od takich truizmów? Gdyż czytam właśnie tezę  postanowienia Sądu Najwyższego, dotyczącą, uwaga, tzw. zaskarżalności niezaskarżalnych postanowień. Eeee. To chyba oksymoron? - stwierdzi czytelnik. Oj tak. Ale nie do końca.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.