plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Co zrobić, by ostatnia wola nie została pominięta?

testament

Porzekadło głosi, że śmierć i podatki są nieuniknione. Z tą drugą tezą nie zgadza się jednak wielu radców prawnych. Artykuł nie jest jednak o optymalizacji podatkowej. Nie zawiera także recepty na długowieczność. Artykuł poświęcony jest zagadnieniu, jak zagwarantować sobie względną pewność, że nasza ostatnia wola nie zostanie pominięta przez bliskich. 

Chodzi oczywiście o kwestie testamentów.

Kodeks cywilny przewiduje kilka możliwych form ich sporządzenia. Dopuszczalne jest m.in. własnoręczne sporządzenie testamentu (chodzi o jego odręczne spisanie, a nie sporządzenie na komputerze). Taka forma testamentu bywa czasami problematyczna. Zwłaszcza, gdy w toku postępowania spadkowego kwestionowana jest autentyczność dokumentu. Zazwyczaj jest wówczas powoływany biegły grafolog. Opinie tego rodzaju w większości przypadków bywają rzetelne, niemniej jednak zawsze istnieje ryzyko pomyłki, i uznania danego testamentu za podrobiony.

By uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności, najbezpieczniejszą formą sporządzenia testamentu, jest udanie się do notariusza.

Testament sporządzony w formie notarialnej - jest wiarygodnym dokumentem. W praktyce nie ma także ryzyka, że dokument z uwagi na wadliwą treść okazałby się nieważny. Nad prawidłowością i zgodnością testamentu z przepisami czuwa bowiem rejent.

Dodatkowo, notariusz może zarejestrować testament w tzw. centralnym rejestrze testamentów.

Aby nabrać pewności, że po śmierci testatora dokument ów w tajemniczych okolicznościach nie zaginie lub nie zostanie zniszczony, rozsądnym jest poinformowanie osoby, która mocą ostatniej woli spadkodawcy ma nabyć największy majątek, o fakcie sporządzenia tego dokumentu.

Dysponując aktem zgonu i przedkładając go dowolnemu notariuszowi, osoba ta będzie mogła ustalić, czy i w której kancelarii notarialnej został sporządzony testament. Notariusz zaś przechowuje testament przez okres 10 lat. Po tym terminie, lub po zamknięciu swej kancelarii, testamenty przekazuje do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego.

Na tej podstawie możliwym będzie ustalenie przez sąd spadkowy treści tego dokumentu, nawet jeżeli egzemplarz przechowywany w domu spadkodawcy zaginąłby lub uległ zniszczeniu .

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Poświadczanie dokumentów za zgodność z oryginałem.

poświadczanie dokumentów

W toku postępowania cywilnego, z reguły zachodzi konieczność przedłożenia stosownych dowodów, potwierdzających słuszność formułowanych przez daną stronę tez. Najlepiej, gdy twierdzenia strony, da się poprzeć stosownym dokumentem. Dowody w tej formie, są z reguły bardziej wiarygodne, niż dowody ze świadków. Na żądanie strony przeciwnej, dokumenty te winno się przedstawić w oryginale, lub w poświadczonym odpisie. Zaniechanie tego obowiązku powoduje, że co do zasady są winien oddalić dowody z kopii dokumentów nie popartych oryginałem lub ich poświadczonym odpisem.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.