plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Uznanie administracyjne.

uznanie administracyjne

Petent, w starciu z machiną urzędniczą, bywa czasem jak pyłek między trybami zegara. Na szczęście jednak, stosowne przepisy regulują zasady funkcjonowania organów administracji. Mimo dysproporcji, między obywatelem a urzędem, ten pierwszy z reguły ma możliwość przymuszenia machiny do wydania prawidłowej decyzji. Nie zawsze zatem obywatel zdany jest na łaskę i dobry humor pani/pana z okienka.

Dzieje się tak, gdy stosowny przepis prawa nie pozostawia urzędnikowi swobody co do obowiązku wydania, jak i treści danej decyzji. Zazwyczaj, powyższe dotyczy spraw związanych z wystawieniem określonych zaświadczeń, czy dokumentów.

Pewna kategoria spraw, obarczona jest jednak piętnem nieprzewidywalności. Niektóre z przepisów prawa przewidują bowiem, że decyzja w danej sprawie zostać wydana może, ale nie musi. Jest to tak zwane uznanie administracyjne. I o tym w dzisiejszym wpisie na blogu słów kilka.

Oczywistym jest, że niektóre sprawy ciężko jest zamknąć w kanwach sztywnego przepisu. Czasami zachodzi zatem konieczność odwołania się do pojęć ogólnych, jak np. zasad słuszności, czy innych tzw. klauzul generalnych. Przykładem mogą być np. przepisy umożliwiające umorzenie zaległości wobec funduszu alimentacyjnego. Życie potrafi napisać tysiące różnych scenariuszy, obiektywnie uzasadniających taki wniosek. Nie jest możliwym stworzenie przepisu, który enumeratywnie wyliczałby sytuacje, gdy uzyskanie decyzji w tym przedmiocie jest zasadne, a który jednocześnie byłby po prostu słuszny.

W tej sytuacji, ustawodawca pozostawia urzędnikowi pewną swobodę działania. Nie oznacza ona jednak dowolności w podejmowaniu decyzji. Doktryna i orzecznictwo podkreśla, że tego rodzaju sprawy, tj. oparte właśnie na uznaniu administracyjnym, wymagają de facto znacznie większej wnikliwości, i głębszego zbadania, aniżeli sprawy, których sposób rozstrzygnięcia został sztywno wskazany w ustawie.

Podsumowaniem tego wątku może być fragment wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 27.XI.2013 r., sygn. II SA/Po 709/13: "Pozostawienie organowi możliwości działania w ramach uznania administracyjnego powoduje, że obowiązkiem organu jest ustalenie okoliczności faktycznych sprawy, celem ustalenia, czy ewentualne wydanie decyzji administracyjnej, będzie służyło realizacji celów określonych w ustawie. Podkreślenia wymaga, że to indywidualna i konkretna sprawa administracyjna wyznacza organowi administracji publicznej granice korzystania z uznania administracyjnego. Innymi słowy, działając w ramach uznania administracyjnego konieczne jest każdorazowe dokonanie oceny, czy okoliczności faktyczne sprawy przemawiają za skorzystaniem z uprawnienia organu, i wydaniu decyzji korzystnej dla wnioskodawcy.".

 

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Ograniczenia w aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste.

Posiadając użytkowanie wieczyste, jesteśmy skazani na dokonywanie opłat na rzecz właściciela gruntu. Ustalanie wysokości tych opłat nie jest na szczęście pozostawione uznaniu urzędnika. Przepisy określają także zasady podwyższania tych opłat.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.