plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Dochodzenie zadośćuczynienia formą hazardu.

Nonsensy polskiego prawa

Kierując do sądu pozew o zapłatę zadośćuczynienia, możemy jedynie przypuszczać, czy kwota roszczenia znajdzie akceptację ze strony sądu. Nie istnieje bowiem cennik, lub taryfikator, określający jakie zadośćuczynienie należy się za daną krzywdę niemajątkową.

Zdarza się nawet, że za podobne uszczerbki na zdrowiu, czy podobne naruszenia dóbr osobistych, sądy zasądzają zgoła różne kwoty.

Inicjując spór sądowy o zapłatę zadośćuczynienia, koniecznym jest m.in określenie wartości przedmiotu sporu i uiszczenie opłaty sądowej. Wynosi ona 5% zaokrąglonej w górę do pełnego złotego sumy dochodzonego roszczenia. Samą opłatę także należy zaokrąglić w górę do pełnej złotówki. 

W sprawach dotyczących zadośćuczynienia, o wysokości roszczenia ostatecznie zadecyduje sąd. Orzeka on jednak w granicach roszczenia, tj. nie zasądzi więcej, aniżeli w pozwie domaga się powód. Może oczywiście zasądzić mniej. Ostateczny wynik sprawy, jest zaś istotny dla kwestii rozliczania kosztów procesu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że są one rozliczane na końcu postępowania, w proporcji w jakiej dana strona sprawę wygrała : przegrała.

Czasami udaje się uzyskać 100% dochodzonego zadośćuczynienia. Oznacza to, że albo utrafiło się w wysokość akceptowalną przez danego sędziego, albo pozew mógł zostać wniesiony o kwotę większą. By uniknąć takich wątpliwości, i żali, że nie wniosło się pozwu o więcej pieniędzy, dla spokoju ducha chyba najkorzystniej zatem uzyskać wyrok zasądzający np. 99% dochodzonego roszczenia. Problem występuje wówczas, gdy subiektywne przekonanie strony co do właściwej kwoty zadośćuczynienia, nie znalazło potwierdzenia w wyroku. Może się zdarzyć, że sąd uzna roszczenie za uzasadnione co do zasady, ale nie co do wysokości. Strona otrzyma jakieś zadośćuczynienie, ale jednocześnie nie odzyska określonej części kosztów sądowych. 

Wpis ów umieściłem w dziale "nonsensy polskiego prawa" właśnie w kontekście powyższego.

Skoro to sąd subiektywnie decyduje o wysokości należnego zadośćuczynienia, uważam, że absurdem jest nakładanie na powoda obowiązku uiszczenia opłaty sądowej uzależnionej od wartości przedmiotu sporu. Jest to absurd, zważywszy że inicjując taki spór, nikt nie wie, i nie jest w stanie wyliczyć, jaka kwota znajdzie uznanie sędziego. Zdarzały się nawet kazusy, że za identyczny błąd medyczny, popełniony przez tego samego lekarza, różni pacjenci otrzymywali różne kwoty zadośćuczynienia.

Rozsądniej byłoby zatem w sprawach tych ustalić stałą, optymalnie niską opłatę sądową, niezależną od wartości przedmiotu sporu.

Truizmem jest, że skutek będzie taki, że każdy poszkodowany wystąpi o zasądzenie co najmniej stu milionów. A nuż się uda. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, skoro o wysokości słusznego zadośćuczynienia i tak zadecyduje sąd. 

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Nowości w prawie: zmiana rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego

Informujemy, że 29.X.2016 r. ma wejść w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.