plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Dobra zmiana stawek radcowskich i adwokackich.

nowe stawki kosztów zastępstwa

27.X.2016 r. ma wejść w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie opłat za czynności radców prawnych. W większości spraw, zmniejszeniu o ~25% ulegną kwoty, jakie strona przegrywająca sprawę winna zapłacić stronie wygrywającej proces, tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego przez radcę prawnego. Analogiczna zmiana dotyczy stosownego rozporządzenia określającego zwrot kosztów zastępstwa procesowego przez adwokata. Czy oznacza to, że będzie taniej?

Wbrew obiegowym opiniom, rozporządzenie to nie określa stawek, jakie radca prawny czy adwokat może pobrać od swego Klienta z wyboru. Honorarium pełnomocnika, określa bowiem umowa zawarta z Mocodawcą. Wysokość wynagrodzenia, wynika zaś z prawideł wolnego rynku. Jedne kancelarie oferują swe usługi za większe stawki, inne za mniejsze. Taryfikator wskazany w rozporządzeniu, nijak ma się do faktycznych kosztów najęcia pełnomocnika. Racjonalnie postępująca kancelaria, uzależnia bowiem wysokość wynagrodzenia, od stopnia skomplikowania danej sprawy. Nowelizacja, nie wpłynie zatem na ceny usług prawnych oferowanych przez radców prawnych czy adwokatów.

Zmiana ta, zwiększy natomiast prawdopodobieństwo sytuacji, w których zasądzona od strony przegrywającej proces suma, nie pokryje w całości kosztów radcy prawnego czy adwokata.

Dla kogo zatem jest to dobra zmiana?

Faworyzowana i traktowana ulgowo, jest strona przegrywająca proces. Mimo, że to ona niesłusznie spowodowała konieczność wystąpienia na drogę sądową i przyczyniła się do powstania kosztów z tym związanych. Wprowadzenie niższych stawek miałoby rację bytu, gdyby następowało np. pod warunkiem uznania pozwu przy pierwszej czynności procesowej. Jeżeli jednak przeciwnik procesowy eskaluje spór sądowy, doprowadza do jego przewłoki, bezzasadnie kwestionuje okoliczności faktyczne - w przypadku przegrania sprawy winien ponieść całość kosztów dochodzenia roszczenia.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Co robić, gdy w domu występuje przemoc?

Przemoc w rodzinie często jest tematem tabu. Wiele osób nie widzi, nie słyszy i nie mówi o tym zjawisku. Podobnie zazwyczaj zachowuje się ofiara takiego zachowania. Co powinna zrobić, gdy jest już gotowa zmienić swoje życie?

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.