plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Kiedy czyn jest wykroczeniem a kiedy przestępstwem? | krmp.pl

Czyn przepołowiony

Polskie prawo karne materialne różnicuje kwalifikację niektórych czynów zabronionych jako przestępstwa lub wykroczenia w zależności od, ogólnie i skrótowo rzecz ujmując, wartości wywołanej popełnieniem czynu szkody. W konsekwencji stosowania tego rodzaju rozróżnień powstała kategoria tzw. czynów przepołowionych, których część opisana jest jako wykroczenia w Kodeksie wykroczeń, zaś postępowanie w ich sprawie normuje Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, pozostała zaś część jako przestępstwa, dla których właściwe będą regulacje Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego.
 
 
Zasadniczą kategorią różnicowanych w ten sposób czynów zabronionych są czyny wymierzone przeciwko mieniu. W szczególności kradzież, przywłaszczenie rzeczy ruchomej, paserstwo, zniszczenie mienia, czy rzadziej spotykany wyrąb drzewa w lesie czy przywłaszczenie sobie z lasu drzewa wyrąbanego lub powalonego.
 
W chwili obecnej granicą określoną przez ustawodawcę dla karnoprawnej oceny konkretnych zachowań jest wartość ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
 
W ten sposób kradzież lub przywłaszczenie sobie rzeczy ruchomej, której wartość nie przekracza ¼ minimalnego wynagrodzenia zostanie potraktowane jako popełnienie wykroczenia, sprawca zaś jako obwiniony, nie oskarżony, co wpływa w oczywisty sposób na surowość zagrożenia karą i sposób procedowania w danej sprawie.
 
W przypadku niszczenia cudzego mienia miarodajna będzie wysokość ustalonej szkody, a zatem w większości przypadków koszt naprawy i przywrócenia do stanu poprzedniego (o ile w danym stanie faktycznym tego rodzaju naprawa jest możliwa).
 
Każda sprawa wymaga w tym wypadku indywidualnej oceny.
 
Podkreślić zatem należy, iż w niektórych przypadkach, w szczególności gdy zarzuca się sprawcy popełnienie przestępstwa np. niszczenia mienia, a wartość szkody została wyceniona przez pokrzywdzonego (choćby w oparciu o przedłożone faktury tytułem kosztów naprawy) zasadnym jest wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego na okoliczność ustalenia, w podanym jako przykład wypadku, kosztów naprawy danej rzeczy.
 
Biegły sądowy rzeczoznawca w oparciu o posiadaną wiedzę, doświadczenie i pozyskane na wolnym rynku dane określa wówczas w sposób niezależny całościowe koszty naprawy.
 
Wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego jawi się zaś jako nieodzowny, gdy określona przez pokrzywdzonego kwota w nieznaczny sposób przekracza kwotę zgodnie z którą dany czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo bądź wykroczenie lub, gdy podana przez pokrzywdzonego kwota budzi wątpliwości.
 
autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego? Zadzwoń: 698 88 74 84

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Wysłuchanie małoletniego dziecka w sprawie o rozwód.

wysłuchanie dziecka w sprawie o rozwód

Sprawy o rozwód, w oczywisty sposób wpływają na sytuację osobistą i prawną wspólnych dzieci stron. Czasami jednak, małoletni bywają szczególnie mocno wikłani w konflikt swych rodziców.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.