plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Poinformowanie pracodawcy o skazaniu.

Poinformowanie pracodawcy o skazaniu.

Czy sąd powiadomi pracodawcę o zapadnięciu wyroku skazującego, treści rozstrzygnięcia i orzeczonej karze?

 

Zdarza się, iż jednym z pierwszych pytań zadawanych przez osoby, wobec których toczy się postępowanie karne jest pytanie o to, czy w wypadku niepomyślnego rozstrzygnięcia sąd powiadomi pracodawcę o zapadnięciu wyroku skazującego, treści rozstrzygnięcia i orzeczonej karze.

Udzielając odpowiedzi na to pytanie należy powołać się na przepisy Kodeksu karnego wykonawczego regulującego postępowanie wobec osoby skazanej po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu karnego, w tym w szczególności na przepisy. art. 180, 181, 182 i 183 k. k. w..

Zgodnie z brzmieniem wskazanych regulacji sąd z urzędu zawiadamia pracodawcę, instytucję rządową lub organy samorządu terytorialnego w wypadku orzeczenia wobec osoby skazanej środków karnych w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska. Sąd zawiadamia również odpowiednie instytucje (np. organy samorządu zawodowego) w razie orzeczenia zakazu wykonywania określonego zawodu. Sąd oczywiście podejmuje te czynności tylko w wypadku, gdy osoba skazana zajmuje objęte zakazem stanowisko lub wykonuje objęty zakazem zawód. Dzieje się tak oczywiście wówczas, gdy popełnienie przestępstwo pozostaje w związku z zajmowaniem stanowiska lub wykonywaniem określonego zawodu.

Sąd zawiadamia pracodawcę osoby skazanej również w wypadku orzeczenia wobec osoby skazanej zakazu prowadzenia pojazdów za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w sytuacji gdy skazany w czasie popełnienia przestępstwa prowadził pojazd wykonując pracę zarobkową.

Jeśli osoba skazana, w związku z zajmowaniem określonego stanowiska, czy też wykonywania określonego zawodu przynależy do organizacji gospodarczej (np. cechu), zrzeszenia zawodowego, czy stowarzyszenia, sąd zawiadamia również wskazane organizacje o orzeczeniu środka karnego w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska lub wykonywania określonego zawodu.  

Gdy orzeczony został środek karny w postaci zakazu wykonywania określonej działalności gospodarczej sąd zobligowany jest zawiadomić organy administracji rządowej lub samorządu terytorialnego właściwe z punktu widzenia działalności objętej zakazem lub miejsca zamieszkania osoby skazanej.

W wypadku orzeczenia środków karnych w postaci zakazu przebywania w określonych środowiskach i miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami lub zbliżania się do nich, sąd zawiadamia o tym właściwe dla miejsca pobytu skazanego organy administracji rządowej, samorządowej oraz organy sprawujące nadzór nad przestrzeganiem orzeczonych środków karnych (np. jednostki Policji). 

Odpowiedź na zadane w tytule niniejszego wpisu pytanie brzmi zatem: w znaczącej większości przypadków sąd nie zawiadamia z urzędu pracodawcy o fakcie zapadnięcia wyroku skazującego wobec pracownika. Zawiadomienia tego rodzaju mają miejsce w opisanych powyżej przypadkach. Podkreślenia wymaga jednak, iż czym innym jest indywidualne zawiadomienie pracodawcy o fakcie zapadnięcia wyroku skazującego, a czym innym wpisanie osoby skazanej do Krajowego Rejestru Karnego, co następuje każdorazowo z urzędu – w wypadku prawomocnego skazania za popełnienie przestępstwa.

Autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Niezawodowa rodzina zastępcza.

Niezawodowa rodzina zastępcza.

Nie każdy jest zdolny do tego, by móc obdarzyć miłością obce, często nieperfekcyjne dziecko. Na szczęście jednak są tacy ludzie. Alternatywą (a czasem pierwszym krokiem) dla adopcji, jest tzw. niezawodowa rodzina zastępcza. Jej utworzenie, z reguły bywa trudne na etapie samej decyzji. Potem trzeba jedynie dopełnić formalności. To już jednak drobnostka.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.