plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Wyrok łączny, czyli 2 + 2 nie zawsze równa się 4! | krmp.pl

Wyrok łączny

Dowiedz się w jaki sposób sąd może połączyć kary orzeczone w różnych wyrokach karnych.

W dniu dzisiejszym poświęcę kilka zdań zagadnieniu wyroku łącznego, tematowi ciekawemu, którego nie warto bagatelizować, a to z uwagi na potencjalne korzyści mogące wyniknąć dla osoby skazanej z przeprowadzenia postępowania w przedmiocie połączenia prawomocnych wyroków.

Problematyka kary łącznej, wyroku łącznego oraz zasad łączenia kar i środków karnych stanowi materię uregulowaną w przepisach Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. Tematyka zasad łączenia kar i środków karnych unormowana w rozdziale IX. Kodeksu karnego nie będzie szczegółowo omówiona w niniejszym wpisie, z uwagi na konieczność każdorazowego pochylenia się nad konkretnymi rozstrzygnięciami w indywidualnej sprawie. 

Ocena, czy i które wyroki i rozstrzygnięcia o karach nadają się do połączenia każdorazowo należy do sądu orzekającego w przedmiocie wydania wyroku łącznego, którym co do zasady jest sąd, który wydał ostatni wyrok skazujący. W przypadku, gdy w pierwszej instancji orzekały sądy różnego rzędu, do wydania wyroku łącznego właściwym pozostaje sąd wyższego rzędu.

Postępowanie w przedmiocie wydania wyroku łącznego toczy się z urzędu, na wniosek prokuratora, a także  co istotne dla najżywiej zainteresowanych – na wniosek osoby skazanej, a zatem co oczywiste - również obrońcy.

W wypadku ustalenia, iż określone wyroki nadają się do połączenia, a zatem są spełnione warunki do wyrokowania w tym przedmiocie sąd rozstrzyga, która z dyrektyw wymiaru kary łącznej znajduje zastosowanie w danym przypadku. Sąd bowiem może skorzystać z zasady kumulacji bądź asperacji, bądź to całkowitej absorpcji.

Kumulacja kar oznacza ich czyste połączenie, działanie matematyczna polegające na dodawaniu, w którym 2 + 2 faktycznie równa się 4. Zasada absorpcji, najczęściej spotykana w praktyce, polega na połączeniu kar, którego wynik jednak nie stanowi sumy, lecz część kar się wzajemnie „pochłania”, dla przykładu 2 + 2 równa się 3. Zasada całkowitej absorpcji zakłada połączenie kar, w którym jedna z kar podlegających łączeniu całkowicie „konsumuje” pozostałe, a zatem 2 + 2 równa się 2. Otrzymana w ten sposób kara łączna nie może być jednak niższa niż najsurowsza z kar podlegających łączeniu.

Decydując o wyborze konkretnej dyrektywy wymiaru kary łącznej sąd bada przede wszystkim związek przedmiotowo-podmiotowy zachodzący pomiędzy poszczególnymi przestępstwami, za które wymierzono prawomocne wyroki skazujące podlegające łączeniu, im związek jest ściślejszy, tym większe prawdopodobieństwo wzajemnej „konsumpcji” łączonych rozstrzygnięć. Co istotne, badaniu podlega również postawa skazanego, opinia z zakładu karnego o odbywaniu ewentualnej kary pozbawienia wolności, sposobie zachowania się skazanego, uczestniczenia w oddziaływaniach terapeutycznych, resocjalizacji i prognozy kryminologicznej.

Jakkolwiek postępowanie dowodowe w warunkach procedowania w przedmiocie wydania wyroku łącznego jawi się jako okrojone i stanowiące formalność, to w części przypadków wymaga zwiększonej aktywności i inicjatywy dowodowej ze strony skazanego bądź jego obrońcy celem doprowadzenia do najbardziej pożądanego rozstrzygnięcia końcowego.

Autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Połączenia odwrotne spółek

Tematyka fuzji spółek prawa handlowego jest przedmiotem wielu opracowań i artykułów. Zdecydowana większość zagadnień z tym związanych nie wzbudza przy tym istotniejszych wątpliwości czy kontrowersji. Do niedawna, problematycznym i stwarzającym pewne trudności interpretacyjne, był jedynie wariant połączenia powiązanych ze sobą kapitałowo spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, zakładający przejęcie „spółki matki” przez „spółkę córkę”. Aktualnie jednak praktyka sądowa potwierdza, że ów rodzaj połączeń jest możliwy do realizacji.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.