Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Specjalizujemy się w prawie rodzinnym, cywilnym i karnym.
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
Kancelaria Prawna w Krakowie. Zapraszamy: Czarnowiejska 8/1.
Porady prawne online. Napisz: kancelaria@krmp.pl

Kontakty z dziećmi po rozwodzie | krmp.pl

Kontakty z dziećmi po rozwodzie.

Rozwód pociąga ze sobą wiele konsekwencji. Zwłaszcza, gdy jeden z małżonków wyprowadza się z domu. Jeżeli strony posiadają wspólne małoletnie dzieci, istnieje potrzeba uregulowania tzw. kontaktów.

Truizmem jest, że materię tą najlepiej ustalić w stosownym porozumieniu. Rozwód, jeżeli już koniecznie musi, powinien być konfliktem prowadzonym między dorosłymi - a nie między rodzicami a dziećmi.

Jeżeli strony nie z tych czy innych względów nie chcą, lub nie potrafią wypracować porozumienia, o kontaktach zadecyduje sąd.

Co ważne, można domagać się ustalenia tychże również na czas trwania postępowania o rozwód. Zdarza się bowiem, że małżonek odmawia drugiemu kontaktu z dziećmi, uznając że ma ona mieć na nie monopol. Oczywiście w zależności od konkretnej sprawy, czasami w istocie lepiej jest, gdy dziecko nie ma kontaktu z danym rodzicem. Tak bywa w skrajnych przypadkach - jednak i również takie rozpatrywane są przez sądy.

Zasadą jest jednak, że prawo do kontaktu, jest nie tylko prawem rodzica, ale i dziecka.

Jeżeli natomiast rodzic nie chce widywać się ze swym potomkiem - nie ma instrumentów prawnych, które mogłyby przymusić go do takich spotkań.

Zakres kontaktów, zależy od wielu czynników. Każdorazowo uwzględnia się indywidualny przypadek, biorąc pod uwagę konkretną sprawę, i dobro danego dziecka.  

Tags: rozwód kraków, kontakty, kontakty po rozwodzie

Drukuj E-mail

Kancelaria:

radca prawny
Iwona Lewińska
paralegal
Agnieszka Pantoflińska
paralegal

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.