Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Specjalizujemy się w prawie rodzinnym, cywilnym i karnym.
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
Kancelaria Prawna w Krakowie. Zapraszamy: Czarnowiejska 8/1.
Porady prawne online. Napisz: kancelaria@krmp.pl

Wysłuchanie małoletniego dziecka w sprawie o rozwód | krmp.pl

Wysłuchanie małoletniego dziecka w sprawie o rozwód.

Sprawy o rozwód, w oczywisty sposób wpływają na sytuację osobistą i prawną wspólnych dzieci stron. Czasami jednak, małoletni bywają szczególnie mocno wikłani w konflikt swych rodziców.

W sprawach o unieważnienie małżeństwa, ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa, a także sprawach o rozwód lub separację na żądanie jednego z małżonków, małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.

Nie oznacza to jednak, że dzieci stron pozostają niemym uczestnikiem postępowania. Byłoby to nieuzasadnione, zwłaszcza że wynik takiej sprawy, bezpośrednio wpłynie na sytuację osobistą i prawną małoletniego. Dziecko Stron, jest zatem również podmiotem sprawy o rozwód, tyle że nie uczestniczącym w postępowaniu w charakterze strony. De facto, prawa i interesy małoletniego, w toku postępowania z urzędu broni i reprezentuje sąd. Wspomnieć należy choćby na tzw. negatywną przesłankę orzeczenia rozwodu: jeśli sąd stwierdzi, że na jego orzeczeniu ucierpiałoby dobro małoletniego - winien pozew o rozwód oddalić. Nawet jeżeli jedna i druga strona owego rozwodu się domaga. W jaki jednak sposób, sąd ma ustalić stanowisko małoletniego, skoro nie może przesłuchać go w charakterze świadka?

Wbrew pozorom w tym wszystkim jest logika. Zakaz przesłuchiwania dziecka w sprawie o rozwód jest uzasadniony. Wystąpienie w tym charakterze, stanowiłoby dla małoletniego źródło traumy i stresu.

Ustawodawca przewidział zatem alternatywny sposób podejmowania przez sąd wiedzy na temat stanowiska małoletniego w sprawie. W sprawach tych, sąd może bowiem dziecko "wysłuchać". Jest to dopuszczalne, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka sąd powinien uwzględnić jego zdanie i rozsądne życzenia.

Wysłuchanie ma zatem nieformalny charakter, i odbywa się w mniej stresującym dla dziecka otoczeniu.

W praktyce jednak, sąd nie korzysta z tej procedury osobiście. Zazwyczaj poznaje on zdanie małoletniego, za pośrednictwem biegłych z Regionalnych Ośrodków Diagnostyczno Konsultacyjnych.

Tags: rozwód kraków, wysłuchanie małoletniego

Drukuj E-mail

Kancelaria:

radca prawny
Iwona Lewińska
paralegal
Agnieszka Pantoflińska
paralegal

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.