Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Specjalizujemy się w prawie rodzinnym, cywilnym i karnym.
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
Kancelaria Prawna w Krakowie. Zapraszamy: Czarnowiejska 8/1.
Porady prawne online. Napisz: kancelaria@krmp.pl

Ochrona posiadania

Celem sprawy o ochronę posiadania nie jest ustalanie czy i której ze stron służy materialne prawo do korzystania z rzeczy. Posiadanie nie jest bowiem prawem, a stanem faktycznym.

Jeżeli posiadacz został bezprawnie pozbawiony posiadania nad rzeczą, służy mu m.in. roszczenie o ochronę tego posiadania. Ideą tych spraw jest tymczasowe, szybkie rozstrzygnięcie sporu dotyczące kwestii faktycznego władztwa nad rzeczą (a nie prawa legitymizującego owo władztwo lub jego brak).

Istnienie tych przepisów ma także zapobiec sytuacjom, w których właściciel rzeczy, bez wyroku sądu i bez pomocy komornika, samodzielnie stara się wymierzyć sprawiedliwość i np. eksmituje swego byłego najemcę, lub pozbawia go dostępu do wody/prądu. W pewnych stanach faktycznych dopuszczalne jest jednak skorzystanie z tzw. samopomocy.

By odzyskać utracone posiadanie, należy złożyć w sądzie stosowny pozew o ochronę posiadania. Warto także złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia, po to by sąd nakazał przywrócić posiadanie na czas trwania sprawy sądowej.

Tags: posiadanie,, ochrona posiadania,, naruszenie posiadania,

Drukuj E-mail

Kancelaria:

radca prawny
Iwona Lewińska
paralegal
Agnieszka Pantoflińska
paralegal

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.