Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Specjalizujemy się w prawie rodzinnym, cywilnym i karnym.
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
Kancelaria Prawna w Krakowie. Zapraszamy: Czarnowiejska 8/1.
Porady prawne online. Napisz: kancelaria@krmp.pl

Odczytywanie aktów notarialnych | krmp.pl

Odczytywanie aktów notarialnych | krmp.pl

Większość z dorosłych Polaków, zapewne miała kiedyś okazję skorzystać z usług kancelarii notarialnej, by tamże sfinalizować jakąś umowę w formie aktu notarialnego. Wizyta u rejenta, bywa konieczna m.in. w przypadku umów związanych z obrotem nieruchomościami. Przyznanie notariuszom monopolu na dokonywanie pewnych czynności notarialnych, jest uzasadnione z wielu względów.

Niniejszy artykuł nie jest jednak poświęcony tej tematyce.

Umieściłem ten wpis, w rubryce "nonsensy polskiego prawa". Spieszę zatem z wyjaśnieniem, co konkretnie autor bloga ma na myśli.

Otóż w ustawie prawo o notariacie, ustawodawca zawarł m.in. art. 94 § 1, o treści: "akt notarialny przed podpisaniem powinien być odczytany przez notariusza lub przez inną osobę w jego obecności. Przy odczytaniu aktu notariusz powinien się przekonać, że osoby biorące udział w czynności dokładnie rozumieją treść oraz znaczenie aktu, a akt jest zgodny z ich wolą. Na żądanie powinny być odczytane również załączniki do aktu.".

Uważam, że zdanie pierwsze w/w artykułu, winno dotyczyć wyłącznie sytuacji, gdy któraś ze stron nie potrafi czytać. Stosowanie tego przepisu we wszystkich innych przypadkach - to absurd.

Jako uczestnik wielu czynności notarialnych, cierpliwie siedząc i słuchając rejenta odczytującego na głos nie raz i dziesiątki stron - zawsze zastanawia mnie, czy ma to najmniejszy sens? Zawierając akt notarialny w imieniu Klienta, najczęściej sam przygotowuję tekst umowy, lub zapoznaję się z treścią projektu aktu notarialnego kilka dni przed czynnością. Postawienie kropki nad i, tj. finalizacja aktu, wymaga w obecnym stanie prawnym poświęcenia czasem i kilku godzin.

Art. 94 § 1 zdanie 1 prawa o notariacie ma sens jedynie wówczas, gdy strona o treści aktu notarialnego dowiaduje się po raz pierwszy od rejenta, w dniu zawarcia umowy. Nazywając jednak rzecz po imieniu - taka sytuacja, i takie postępowanie, są niedorzeczne. Racjonalnie postępujący uczestnik obrotu, winien zapoznać się z projektem aktu, co najmniej kilka dni przed wyznaczonym terminem jego zawarcia. Jeżeli jakiś zapis w umowie wzbudza najmniejsze wątpliwości, strona może uzyskać od notariusza/radcy prawnego/adwokata informację na temat znaczenia danego zapisu.

Prawdą jest, że wielu notariuszy uważa, że dalsze istnienie tego przepisu jest potrzebne. Podczas odczytywania aktu, z reguły znajduje się bowiem jakieś drobne pomyłki czy literówki. Uważam jednak, że jeżeli rejent zamiast poświęcać 6 godzin dziennie na odczytywanie umów, i 2 godziny na sporządzanie ich projektów, będzie mógł odwrócić te proporcje - argument ów siłą rzeczy straci na aktualności.

By wilk był syty, i owca cała, najlepiej jednak byłoby znowelizować art. 94 § 1, przynajmniej w ten sposób, by na zgodny wniosek stron notariusz odstępował od czytania aktu. Lub chociaż przewidzieć taką możliwość, gdy akt zawierany jest z udziałem przedsiębiorców lub profesjonalnych pełnomocników. Póki co, należy uzbroić się w cierpliwość.

 

Tags: prawo o notariacie,, art. 94 prawa o notariacie

Drukuj E-mail

Kancelaria:

radca prawny
Iwona Lewińska
paralegal
Agnieszka Pantoflińska
paralegal

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.