sąsiad

Gdy sąsiad sąsiadowi wilkiem

Spory o miedzę, bywają częstym źródłem nieporozumień sąsiedzkich. Artykuł ten, dotyczy jednak konfliktów istniejących na innym tle.


Spory o miedzę/drogę/zasiedzenie prowadzone między sąsiadami, czyli ogólnie – spory o majątek, mają oczywistą rację bytu. W praktyce sądowej, zdarzają się jednak także przypadki konfliktów o rzeczy, wydawałoby się mniej istotne. Oczywiście o tym co ważne, decyduje punkt widzenia, a ten jak wiadomo – zależy od miejsca siedzenia.

Na pierwszy rzut oka, czymże jest bowiem spór z sąsiadem, który od siódmej rano, do dwudziestej trzeciej katuje jakąś blachę młotem lub szlifierką? Albo z panem/panią, która dniem i nocą trzyma na podwórku lub balkonie szczekającego 24/7 burka vel pimpusia? Tudzież nieporozumienia z dżentelmenem, utylizującym pieluszki lub opony w domowym piecu? Wiertarka o 24:00? Toż to fraszka, igraszka, zabawka blaszana, w porównaniu ze sporem o majątek! Ostatnie zdanie jest prawdziwe. Pod warunkiem, że oceniamy i porównujemy sprawy przez pryzmat pieniądza, a nie świętego spokoju.

Tematem przewodnim artykułu, są zatem tzw. immisje.

Polski ustawodawca, przewidział, że sąsiad sąsiadowi może być wilkiem. Dlatego, kodeks cywilny zaopatrzony został m.in. w art. 144, o treści: „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”.

Przepis ów, stanowi materialną podstawę roszczeń, służących przeciw naruszającemu zasady „społeczno-gospodarcze” sąsiadowi. Jego mocą, można domagać się m.in. zaniechania dalszych naruszeń przysłowiowego świętego spokoju.

Przysłowie, „nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”, ma zatem swój odpowiednik w kodeksie cywilnym.

Co zatem robić, gdy sąsiad sąsiadowi wilkiem? Jeśli racjonalne argumenty i zwykłe prośby nie odnoszą skutku, warto udać się wówczas o poradę prawną do radcy prawnego. Spory o pieniądze są ważne. Ale te prowadzone o święty spokój, w codziennym rozrachunku bywają znacznie istotniejsze. 

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Uruchom WhatsApp
Napisz do nas.
Porozmawiaj z prawnikiem!
Witamy!

Zapraszamy do kontaktu, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.