plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Zastrzeżenie do protokołu.

Polskie prawo, zawiera szereg absurdalnych uregulowań. W mojej ocenie, jednym z nich, jest art. 162 kodeksu postępowania cywilnego, dotyczący tzw. zastrzeżenia do protokołu.

Zgodnie z tym przepisem: "Strony mogą w toku posiedzenia, a jeżeli nie były obecne, na najbliższym posiedzeniu zwrócić uwagę sądu na uchybienia przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu. Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie sąd powinien wziąć pod rozwagę z urzędu, albo że strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła zastrzeżeń bez swojej winy".

Oczywistym absurdem jest zdanie drugie tego artykułu.

Innymi słowy, jeżeli Sąd I Instancji popełni błąd proceduralny, strona może na ów błąd powołać się w apelacji jedynie wtedy, jeżeli w trybie art. 162 k.p.c. na taką pomyłkę zwróci sądowi uwagę.

Oznacza to, że strona ma znać lepiej przepisy kodeksu postępowania cywilnego, niż sąd.

Czyż to nie absurd?

Podkreślić przy tym należy, że absurd ów jest tworem ustawodawcy - sądy powszechne (nie mylić z TK) muszą zaś stosować się do obowiązujących ustaw.

Przepis ten, jest często wykorzystywany przez profesjonalnych pełnomocników. Służy on obaleniu zarzutów przeciwnika procesowego zawartych w apelacji od wyroku sądu I Instancji. Strona, która nie jest reprezentowana przez radcę prawnego, z reguły nawet nie wie, że istnieje coś takiego jak zastrzeżenie do protokołu. Nieznajomość prawa nie stanowi jednak żadnego usprawiedliwienia. 

Praktyka potwierdza zaś, że sądy II instancji często oddalają apelacje oparte na zarzutach naruszenia prawa procesowego - właśnie z uwagi na brak zastrzeżenia wniesionego w trybie art. 162 k.p.c.

W aktualnym stanie prawnym, decydując się na uczestnictwo w sporze sądowym, warto zatem rozważyć zlecenie reprezentacji radcy prawnemu. Alternatywą jest przyswojenie we własnym zakresie ponad tysiąca przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Jedynie wówczas, strona będzie miała szansę, by we właściwym trybie i formie wytknąć do protokołu błędne zastosowanie któregoś z nich.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Dochodzenie zadośćuczynienia formą hazardu.

Nonsensy polskiego prawa

Kierując do sądu pozew o zapłatę zadośćuczynienia, możemy jedynie przypuszczać, czy kwota roszczenia znajdzie akceptację ze strony sądu. Nie istnieje bowiem cennik, lub taryfikator, określający jakie zadośćuczynienie należy się za daną krzywdę niemajątkową.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.