plenfrderues
Kancelaria Kraków - porady prawne, umowy, reprezentacja | krmp.pl
Radca Prawny Kraków - rozwody, podział majątku, obsługa firm
napisz: kancelaria@krmp.pl, odwiedź nas: Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków
Szukasz porady prawnej?
Zadzwoń: 606 89 77 39.
Nasze specjalizacje:
rozwody | podział majątku | porady prawne | prawo umów | odszkodowania | obsługa prawna firm

Jak skrócić zakaz prowadzenia pojazdów? | krmp.pl

Zakaz prowadzenia pojazdów

Przeczytaj o tym, czy istnieje możliwość skrócenia orzeczonego prawomocnie zakazu prowadzenia pojazdów.

 

Środek karny w postaci orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów jest dla większości sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości represją najdotkliwszą spośród zawartych w wyroku rozstrzygnięć w zakresie wymiaru kary. W szczególności gdy okres, na który orzeczono zakaz jest długotrwały, a bywa i dożywotni. Czy w takiej sytuacji, możliwe jest ubieganie się o skrócenie orzeczonego zakazu? Sformułowanie „dożywotnio” zdaje się wyczerpywać wachlarz odpowiedzi. Istnieje jednak rozwiązanie umożliwiające wcześniejszy powrót „za kółko”.

 

Przepis art. 182 a Kodeksu karnego wykonawczego przewiduje, iż w wypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez co najmniej połowę orzeczonego okresu, zaś postawa sprawcy przestępstwa, za które środek karny orzeczono pozwala na uzasadnione przekonanie, iż prowadzenie przez niego pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu orzeczonego zakazu jako zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. W wypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego dożywotnio możliwe jest zastosowanie powyższego rozwiązania w sytuacji gdy zakaz wykonywany był przez okres 10 lat.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym blokadą alkoholową (popularnie zwaną „alkolokiem”) jest urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu w wypadku, gdy stężenie alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg w 1 dm³.

W celu ubiegania się o możliwość wcześniejszego prowadzenia pojazdu z zastrzeżeniem, iż będzie on wyposażony w blokadę alkoholową należy sporządzić i złożyć do właściwego sądu należycie umotywowany wniosek.

 

Autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Może zainteresuje Cię jeden z naszych artykułów:

Zastrzeżenie do protokołu.

Polskie prawo, zawiera szereg absurdalnych uregulowań. W mojej ocenie, jednym z nich, jest art. 162 kodeksu postępowania cywilnego, dotyczący tzw. zastrzeżenia do protokołu.

Więcej…

współpraca

zasady współpracy

Przejrzyste zasady współpracy oraz rozliczeń, są naszą dewizą od początku istnienia Kancelarii.

Więcej…

rozwód w Krakowie

rozwod w krakowie

Dowiedz się więcej o rozwodzie w Krakowie: gdzie złożyć pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód? Jak długo trwa rozwód w Krakowie?

Więcej…

porady online

Porady prawne online

Udzielamy porady prawne online i sporządzamy umowy przez Internet.

Więcej…

odszkodowanie za wypadek

odszkodowanie za wypadek

 

Zajmujemy się sprawami o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a także za błąd medyczny.

Więcej…

obserwuj na Google+

 

radca prawny Michał Podolec

radca prawny kraków

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 606 89 77 39

Więcej…

adwokat Magdalena Rubiś

Adwokat Magdalena Rubiś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 698 88 74 84

Więcej…

Klienci o nas

Opinie o kancelarii

Przeczytaj opinie o Kancelarii i zapoznaj się z naszymi referencjami!

Więcej…

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Czernichów 40, 32-070 Czernichów

Strona korzysta z tzw. cookies. 
Odwiedzający, godzą się na ich użycie,
zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Szczegóły w regulaminie.