KRMP.PL - Kontrakty | Reprezentacja | Mediacja | Porady
Kompleksowa obsługa prawna

Jak skrócić zakaz prowadzenia pojazdów? | krmp.pl

Zakaz prowadzenia pojazdów

Przeczytaj o tym, czy istnieje możliwość skrócenia orzeczonego prawomocnie zakazu prowadzenia pojazdów.

 

Środek karny w postaci orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów jest dla większości sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości represją najdotkliwszą spośród zawartych w wyroku rozstrzygnięć w zakresie wymiaru kary. W szczególności gdy okres, na który orzeczono zakaz jest długotrwały, a bywa i dożywotni. Czy w takiej sytuacji, możliwe jest ubieganie się o skrócenie orzeczonego zakazu? Sformułowanie „dożywotnio” zdaje się wyczerpywać wachlarz odpowiedzi. Istnieje jednak rozwiązanie umożliwiające wcześniejszy powrót „za kółko”.

 

Przepis art. 182 a Kodeksu karnego wykonawczego przewiduje, iż w wypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez co najmniej połowę orzeczonego okresu, zaś postawa sprawcy przestępstwa, za które środek karny orzeczono pozwala na uzasadnione przekonanie, iż prowadzenie przez niego pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu orzeczonego zakazu jako zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. W wypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego dożywotnio możliwe jest zastosowanie powyższego rozwiązania w sytuacji gdy zakaz wykonywany był przez okres 10 lat.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym blokadą alkoholową (popularnie zwaną „alkolokiem”) jest urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu w wypadku, gdy stężenie alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg w 1 dm³.

W celu ubiegania się o możliwość wcześniejszego prowadzenia pojazdu z zastrzeżeniem, iż będzie on wyposażony w blokadę alkoholową należy sporządzić i złożyć do właściwego sądu należycie umotywowany wniosek.

 

Autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tags: skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Drukuj E-mail

 

Drukuj

kancelaria@krmp.pl | +48 606 89 77 39 | +48 698 88 74 84 | 12 357 15 10 | Czarnowiejska 8/1, 31-126 Kraków | oddział: Franciszka Stefczyka 25, 32-070 Czernichów